Zrzut ekranu 2019-06-28 o 11.51.47

Składniki aktywne w kosmetykach, czyli czym „karmimy” skórę. Część 1

Witamina C, kwas hialuronowy i olejki roślinne – co je łączy? Wiemy, że są dobre dla skóry i powinny się znajdować w składzie kremu, którego używamy na co dzień. Ale czy wiemy, za co tak naprawdę odpowiadają, jeśli chodzi o dobroczynny wpływ na skórę? Jaką funkcję pełnią?

Znając podział i podstawową charakterystykę składników aktywnych, możemy lepiej zrozumieć potrzebny naszej skóry oraz łatwiej nawigować w morzu preparatów kosmetycznych dostępnych na rynku. Odkodowanie komunikatów na opakowaniach zajmie nam mniej czasu i już wchodząc do drogerii będziemy wiedzieć, czy rozglądać się za kwasami, czy też lepsza dla nas będzie kombinacja antyoksydantów z humektantami.

 

HUMEKTANTY, czyli „nawilżacze”

Podstawowa funkcja: wiązanie wody w naskórku i zapobieganie jej utracie. Silnie nawilżają, niwelują przesuszenia i sprawiają, że skóra jest sprężysta i miękka. Należą do nich między innymi kwas hialuronowy, gliceryna, pantenol, niacynamid, miód, mocznik oraz bardzo wiele ekstraktów roślinnych, na przykład z aloesu, z alg. W tej grupie znajduje się też glikol propylenowy i jego roślinny odpowiednik, czyli propanediol.

EMOLIENTY, czyli „natłuszczacze”

są to hydrofobowe (odpychające wodę) składniki zapobiegające utracie nawilżenia skóry poprzez tworzenie tłuszczowej warstwy na powierzchni skóry.

Zaliczamy do nich oleje botaniczne (migdałowy, konopny, itd.), silikony (dimetikon, cyklopentasiloksan), oraz estry kwasów tłuszczowych (takie jak izostearynian glicerolu, oleinian decylu, palmitynian izopropylu). Mają działanie zmiękczające, natłuszczające i poprawiające napięcie skóry.

 

Humektanty i emolienty razem działają synergicznie, jedne bowiem „zatrzymują” wodę w naskórku, a drugie uniemożliwiają jej odparowywanie.

Każdy krem do twarzy, rąk czy ciała będzie w swoim składzie zawierać kombinację humektantów i emolientów w największym, obok wody, stężeniu. Od ich proporcji zależy konsystencja kremu oraz to, jak szybko się wchłania i jakie uczucie pozostawia na skórze. Większy udział emolientów tworzy bogate, tłuste formuły, a w lekkich kremach i serum znajdziemy ich mniej.

Wybierając krem warto zwrócić uwagę na te proporcje. Pielęgnację twarzy powinno się dobierać nie tylko do rodzaju cery, ale też pory roku i nawet stopnia wilgotności powietrza w miejscu, gdzie przebywamy. Odpowiedni balans tych dwóch typów substancji utrzyma dobrą kondycję skóry na dłużej.

 

W następnej części przybliżymy znaczenie substancji wzmacniających oraz regenerujących skórę.

 

Leave a Comment