Zrzut ekranu 2019-06-28 o 15.24.37

Składniki aktywne w kosmetykach, czyli czym „karmimy” skórę. Część 2

Dzisiaj piszemy o trzech grupach substancji, które oprócz nawilżania i natłuszczania są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania skóry oraz zachowania jej doskonałej kondycji na dłużej. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z ich właściwości, a nawet istnienia, a co za tym idzie – nie wiemy, jakie przynoszą korzyści, dlatego często pomijamy je w podejmowaniu decyzji o zakupie kosmetyków do pielęgnacji twarzy.

Mowa o substancjach wzmacniających ochronną barierę skóry (ang. „skin fortifiers”), substancjach regenerujących („skin restorers”) oraz składnikach budulcowych („building blocks”).

 

SUBSTANCJE WZMACNIAJĄCE, czyli „wzmacniacze”

Uzupełniają lipidową macierz międzykomórkową naskórka, tym samym poprawiając gęstość skóry i jej funkcje ochronne. Należą do nich między innymi lecytyna, ceramidy, kwasy omega, lipidy (fosfolipidy, sfingolipidy), również popularna gliceryna ma takie właściwości. Składniki te pełnią funkcję budulcową, uzupełniającą strukturę skóry.

SUBSTANCJE REGENERUJĄCE, czyli „odnawiacze”

Czasem nazywane są składnikami, które komunikują się z komórkami skóry, a dokładniej stymulują je do produkcji nowych, młodych komórek. Jest to szczególnie ważna kategoria substancji aktywnych, gdyż jako jedyna „motywuje” naszą skórę do działania. Zaliczamy do nich peptydy, retinoidy i kwasy typu AHA, BHA, TCA.

SUBSTANCJE BUDULCOWE SKÓRY, czyli “budulce”

To naturalnie występujące w skórze podstawowe białka budulcowe: kolagen, elastyna i keratyna. Tworzą one włókna, które odpowiadają za strukturę, elastyczność i sprężystość skóry. Ilość tych białek w skórze zaczyna spadać już od 25 roku życia, a ubytek ten powoduje powstawanie zmarszczek, dlatego istotna jest ich suplementacja oraz wspomniane wyżej stymulowanie komórek do ich produkcji.

 

Skuteczne produkty do pielęgnacji przeciwstarzeniowej i naprawczej powinny, oprócz substancji nawilżających i natłuszczających, zawierać składniki z tych grup, w celu aktywnej rekonstrukcji tej niezwykłej materii, jaką jest nasza skóra.

Leave a Comment