7

Składniki aktywne w kosmetykach, czyli czym „karmimy” skórę. Część 3

W trzeciej części naszego leksykonu omówimy składniki wyspecjalizowane w utrzymaniu skóry w równowadze.

 

SUBSTANCJE ŁAGODZĄCE

Są to składniki wpływające wyciszająco na skórę, często o działaniu przeciwzapalnym. 

Alantoina, czyli roślinna lub syntetyczna substancja pochodna kwasu moczowego, która łagodzi podrażnienia i stres zapalny, koi dyskomfort i świąd.

Bisabolol to silnie przeciwzapalna i kojąca substancja pochodząca z rumianku lekarskiego, która dodatkowo ma właściwości antyseptyczne. Przyspiesza gojenie się ran, wycisza podrażnienia, skuteczny jest także w zwalczaniu trądziku i łuszczycy.

D-pantenol, czyli prowitamina B5, to substancja, która naturalnie występuje w naszej skórze. Działa nawilżająco i łagodząco na podrażnienia, a także przeciwzapalnie. Pomaga leczyć drobne rany (skaleczenia, otarcia, pęcherze) i stymuluje procesy regeneracyjne.

Ekstrakt z aloesu jest nazywany uniwersalnym panaceum – zawiera ponad 200 aktywnych substancji. Oczyszcza, poprawia odporność, łagodzi, a stosowany na skórę działa przeciwbakteryjnie, kojąco i niweluje niedoskonałości cery. Wspomaga leczenie egzemy i łuszczycy, przyspiesza proces gojenia skóry i łagodzi obrzęki.

 

ANTYOKSYDANTY

Antyoksydanty pełnią bardzo ważną funkcję: neutralizują aktywność wolnych rodników, które destabilizują błony komórkowe, destrukcyjnie wpływają na włókna kolagenowe oraz DNA komórkowe.

Wolne rodniki powstają w organizmie na skutek przetwarzania tlenu w energię, ale również „przyjmujemy” je z zewnątrz, np. z pokarmem (znajdują się w smażonych i wysoko przetworzonych produktach). Procesy powstawania wolnych rodników przyspiesza np. palenie papierosów, stres, wdychanie spalin, ekspozycja na promienie słoneczne, a nawet intensywny trening.

Ich działanie w skórze sprawia, że staje się szara, pojawiają się niedoskonałości oraz przyspiesza proces starzenia się.

Antyoksydanty to między innymi witaminy (C, E, B3), beta-karoten (prekursor witaminy A) oraz substancje znajdujące się w ekstraktach botanicznych (zielona herbata, żeń-szeń, winogrona, szarotka, owies, soja).

Uzupełnienie codziennej pielęgnacji w substancje łagodzące i antyoksydanty zapewnia skórze kompleksowe zadbanie o jej potrzeby.

Leave a Comment