16

Składniki aktywne w kosmetykach, czyli czym „karmimy” skórę. Część 4

W naszym leksykonie składników aktywnych stosowanych w kosmetyce mówiliśmy już o humektantach, emolientach, substancjach wzmacniających, regenerujących i budulcowych oraz antyoksydantach i substancjach łagodzących.

Listę kategorii zamykają dwie ostatnie grupy – filtry słoneczne oraz substancje transportujące.

 

FILTRY PRZECIWSŁONECZNE (SPF)

Substancje chroniące skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego dzielimy na chemiczne, absorbujące promieniowanie o określonej fali oraz fizyczne, które odbijają światło i fizycznie blokują dostęp do skóry.

Fizyczne filtry to substancje mineralne – tlenek cynku, dwutlenek tytanu – bezpieczne i proste w stosowaniu, tworzą jednak białą warstwę na skórze i nie wchłaniają się, przez co nie są wygodne w stosowaniu.

Do chemicznych należą m.in oksybenzon i oktokrylen, które wzbudzają wiele kontrowersji z uwagi na ich możliwe działania niepożądane.

W tej grupie znajdują się też nowoczesne, bezpieczne filtry o szerokim zakresie ochrony UVA – Tinosorb i Uvinul A. Te właśnie filtry zostały zastosowane w Ochronnym Antysmogowym Kremie SPF 50 marki Sevenea.

Szczegółowo o filtrach możecie poczytać w artykule serwisu PiggyPeg.

 

SUBSTANCJE TRANSPORTUJĄCE

Substancje transportujące to nośniki i „ochraniacze” dla wszystkich innych substancji aktywnych. Najczęściej są to liposomy – małe pęcherzyki, które w środku zawierają substancje transportowane.

Działają one na dwa sposoby – po pierwsze sprawiają, że substancje aktywne, np. kwasy czy antyoksydanty są dostarczane w głębsze warstwy skóry, niż tylko do wierzchniej – rogowej, na której „zatrzymuje” się większość kremów. Dzięki temu kuracja taka daje lepsze efekty, bo nie działamy tylko na powierzchni, ale w trzech wymiarach skóry.

Druga rola to ochrona substancji aktywnych. Wiemy, że niektóre z nich, na przykład witamina C, są bardzo niestabilne i utleniają się w kontakcie z powietrzem, a tym samym tracą swoje właściwości. Natomiast gdy zamkniemy je w „transporterach”, izolowane od środowiska na długo zachowują korzystne dla skóry cechy.

Substancje transportujące dopiero w ostatnich latach nabierają znaczenia w kosmetologii, gdyż z punktu widzenia biotechnologii trudno było stworzyć takie, które są trwałe i mogą przenikać głęboko. Udało się to naukowcom na Uniwersytecie w Barcelonie, którzy stworzyli super-liposom – dzięki podwójnej otoczce jest bardzo trwały, a zamknięte w nim substancje są w postaci nano-dysków, które lepiej przenikają przez warstwy naskórka.

Kosmetyki liposomalne to kosmetyki przyszłości, które możemy podarować naszej skórze już teraz.

Sevenea w każdym z siedmiu produktów stosuje tę technologię, którą nazwaliśmy Inteligentnym Systemem Transportującym:

  1. Rozjaśniający krem Przeciw Niedoskonałościom zawiera liposomy transportujące 5 substancji o działaniu rozjaśniającym, antyoksydacyjnym i przeciwtrądzikowym – azeloglicynę, witaminę C, niacynamid, bisabolol i kwas fitowy.
  2. Ochronny Antysmogowy krem SPF 50 zawiera liposomy transportujące 4 substancje o działaniu ochronnym i neutralizującym wolne rodniki – stabilną formę beta-karotenu (prekursor witaminy A), witaminę E, ekstrakt z marchwi i olej sojowy.
  3. Wszystkie 7 produktów zawiera liposomy transportujące składniki o działaniu silnie regenerującym, odbudowującym międzykomórkowe spoiwo lipidowe: związki lipidowe, w tym lecytynę będącą mieszaniną fosfolipidów, np. fosfatydylocholiny.

Dzięki liposomom Sevenei substancje takie jak witaminy, kwasy i ekstrakty mogą pracować w skórze nawet 8 razy głębiej niż w przypadku innych liposomów, a tym samym gruntownie poprawiać jej kondycję.

Sevenea wprowadza rewolucję w kosmetyce liposomalnej, oferując super-liposomy o niezwykłej trwałości i zdolnościach penetracji w głąb skóry. Wierzymy, że dbanie o urodę jest częścią zdrowego stylu życia i wymaga świadomych wyborów, konsekwencji w działaniu, uwagi i czasu.

Nie obiecujemy wygładzenia zmarszczek, ale jesteśmy pewni, że nasza skóra pozostanie najlepszą swoją wersją na długo.

Leave a Comment